بستن پنجره

آزاد کردن مدرک دانشگاهی دانشنامه و ریز نمرات

آزاد کردن مدرک

آزاد کردن مدرک دانشگاهی دانشنامه و ریز نمرات

🎓 آزاد کردن دانشنامه و ریزنمرات و ترجمه آنها ⬇️

📙 همانطور که میدانید دانشنامه و ریز نمرات دو مورد از مهم ترین و اصلی ترین مدارک برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی هستند.
پس از اتمام تحصیل، دانشگاه یک گواهینامه موقت فارغ التحصیلی به شما تحویل می دهد اما دانشنامه یا مدرک اصلی را بلافاصله در اختیار شما نخواهد گذاشت. برای دریافت دانشنامه یا همان مدرک اصلی دانشگاهی (گواهینامه موقت که در پایان تحصیل به شما داده می شود قابل ارائه به جای دانشنامه نیست) و نیز ریز نمرات، باید طی مراحلی آن را آزاد کنید. در صورتی که در دانشگاه سراسری تحصیل کرده باشید، به ازای سال های تحصیلی و مطابق با منطقه ای که در کنکور شرکت کردید، تعهد خدمت به دولت خواهید داشت. و پس از اینکه این تعهد خدمت را انجام دادید، مدرکتان آزاد شما و می توانید پس از ترجمه رسمی آن را برای دانشگاه مقصد خود ارسال کنید.

📗 برای آزاد کردن دانشنامه و ریز نمرات سه راه کلی وجود دارد:

1⃣ اولین راه کار برای دولت به ازای سال های تحصیل است. برای این کار باید مدارکی به دانشگاه ارائه دهید که نشان دهد شما به  میزان تعهد خدمتتان، سابقه کار دارید. (میزان تعهد خدمت بر اساس منطقه ای که از آن در کنکور قبول شده اید (منطقه ۱ – ۲ – ۳ ) متفاوت است).  توجه داشته باشیدکه شاغل بودن همزمان با تحصیل، برای آزاد سازی مدرک از طریق روش کار به ازای تعهد خدمت قابل قبول نیست.

2⃣ دومین راه، عدم کاریابی است، به این معنی که ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی و ۶ ماه بعد از پایان خدمت (یا  معافیت)، باید به اداره کار مراجعه کرده و تقاضای کار کنید، اگر بعد از ۶ ماه کاری برای شما پیدا نشد، نامه ای ارسال می کنند که نشان دهنده عدم کاریابی شما بوده و با ارائه آن نامه به دانشگاه، می توانید مدرک خود را آزاد کنید.

3⃣ آخرین راه پرداخت هزینه و در واقع خرید مدرکتان است. هزینه آزاد کردن مدرک به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله تعداد ترم های گذرانده شده، تعداد واحد ها، سال شروع تحصیل در دانشگاه و منطقه کنکور. اگر هنوز در حال تحصیل باشید نیز می توانید گواهی اشتغال به تحصیل گرفته و با استفاده از آن برای گرفتن پذیرش اقدام کنید. در این گواهی اشتغال به تحصیل باید تاریخ فارغ التحصیلی ذکر شده باشد. ریز نمرات ترم های گذرانده شده را نیز می توانید قبل از فارغ التحصیلی خریداری کنید.

📒 بعد از طی کردن یکی از راه های ذکر شده در بالا، باید به آموزش دانشگاه رفته و درخواست دهید تا دانشنامه و ریز نمراتتان را آزاد کنند. این کار می تواند تا یک ماه طول بکشد یا اینکه یک روزه انجام شود ( بستگی به دانشگاه دارد).

📘 در انتها به وزارت علوم مراجعه کرده و در آنجا روی مدرک شما مُهر رسمی میزنند. با این کار مدرکتان قابل ترجمه رسمی خواهد شد. سپس به دارالترجمه مراجعه کرده و مدرک خود را ترجمه می کنید. ممکن است دانشگاه مقصد تنها با داشتن مُهر رسمی دادگستری و وزارت امور خارجه روی ترجمه رسمی مدرکتان، آن را قبول کند (در شرایط پذیرش آن دانشگاه ذکر شده). در این صورت دارالترجمه باید این دو مُهر را نیز برایتان بگیرد اما اگر چنین نبود، مهر دارالترجمه رسمی به تنهایی کافی است.

⭕️ نکات آزاد سازی دانشنامه از وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد را در پست های بعدی توضیح خواهیم داد.

 

🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸

⬇️جهت مطالعه روند ترجمه مدارک تحصیلی روی لینک زیر کلیک کنید ⬇️

روند ترجمه مدارک

نظر شما درباره این مطلب چیست؟
 • عالی 
 • خوب 
 • بی فایده 
 • معمولی 
 • بد 

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌

 1. زهره گفت:

  سلام
  لطفا درباره آزادسازی مدرک وزارت بهداشت هم توضیح میدید
  متشکرم

 2. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون
  متشکرم

 3. ممنونم بابت مطالب جالبی که دارید خیلی کاربردی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: شما اجازه کپی برداری از مطالب این سایت را ندارید