بستن پنجره

ادمیشن و اخذ پذیرش – شش نکته برای افزایش شانس شما در اخذ پذیرش

ادمیشن و اخذ پذیرش

ادمیشن و اخذ پذیرش تحصیلی

ادمیشن و اخذ پذیرش تحصیلی

شش نکته مهم که شانس شما را برای اخذ پذیرش افزایش می دهد:

 

1⃣ داستان شما چیست؟

✅ برای اینکه تاثیر قوی بر کمیته پذیرش بگذارید، باید داستان جذابی در مورد خودتان بگویید. این داستان باید نشان دهد که چگونه شما تا این سطح پیشرفت کرده اید، چرا این برنامه تحصیلات تکمیلی مناسب شماست، چه مزیت ها و دستاوردهایی برای دانشگاه انتخابی خود به ارمغان خواهید آورد. حتی میتوانید به آرزوی خود برای ایفای نقش وسیع تر در سطح جهان، اشاره کنید.  توانایی ها، مهارت ها ، ارزش ها و تجاربی که شما را تبدیل به فرد حاضر کرده است چه بوده اند؟ چه چیزی شما را به یک کاندید مناسب برای برنامه مورد نظر تبدیل می کند، و اینکه تحصیل در این دانشگاه چطور به شما کمک میکند که قدم های بعدی زندگی را به درستی بردارید. بنابراین داشتن درک و دید کلی نسبت به داستان خود اولین قدم مهم در متقاعد کردن کمیته پذیرش است.

2⃣ انگیزه نامه یا بیانیه هدف عاری از کلیشه ارائه دهید

انگیزه نامه یا SOP یکی از مهم ترین بخش های پروسه اپلای است، و باید کاملا بی عیب و نقص باشد. بسته به موضوع، موقعیت و دانشگاه شما، این بیانیه میتوند اهداف متنوعی را عملی و برآورده سازد. نگارش انگیزه نامه نیازمند تمرکز زیادی است و به هر قیمتی باید عاری از کلیشه و عبارات طولانی کسل کننده در مورد اشتیاق و علاقه شما به یک موضوع خاص باشد. به عنوان یک قاعده کلی، انگیزه نامه شما باید این سه مورد را دارا باشد:

*نمای کلی در مورد علایق پژوهشی و تحقیقاتی شما (بسته به دوره ای که اقدام کرده اید جزئیات بیشتر یا کمتر ارائه دهید. مثلا اگر برای دکترا اقدام کرده اید، باید باز جزئیات بیشتری علایق پژوهشی خود را بیان کنید)
*توضیحی در مورد اهداف حرفه ای خود
*لیست کاملی از صلاحیت هایی که دارید

3⃣ داورها و اساتید مرجع خود را با دقت و عاقلانه انتخاب کنید

توصیه نامه شما نیز همانند انگیزه نامه نقش مهمی در موفقیتتان برای اخذ پذیرش دارد. آن دسته از اساتیدی را انتخاب کنید که علاوه بر با تجربه بودن، رابطه خوب و دوستانه ای نیز با شما داشته اند. با وجود اینکه بیشتر اساتیدتان تقاضای شما برای نگارش توصیه نامه را قبول می کنند، باید مراقب باشید که چه فردی را انتخاب می کنید. انتخاب استاد نامناسب برای نگارش توصیه نامه نه تنها تاثیر مثبت ندارد بلکه میتواند در کار شما مشکل ایجاد کند. چند ماه قبل از پذیرش، با اساتید داورتان (مرجع) تماس بگیرید و اطلاعاتی در مورد برنامه اپلای خود به آنها بدهید و آنچه در سر دارید را با آنها در میان بگذارید، تا بتوانند از درخواست پذیرش شما به خوبی حمایت کنند.

4⃣ با دیر آماده کردن ریزنمرات، شانس پذیرش خود را کم نکنید

معدل کل (GPA) ، بیانگر عملکرد کلی شما در دوران تحصیلتان بوده و نمره ای بین ۰ تا ۴ است. واحد هایی که در دوران تحصیل در مقاطع پایین تر گذرانده اید تاثیر زیادی بر کمیته پذیرش دارد. دانشگاه محل تحصیل قبلیتان، باید ریزنمرات شما را به دانشگاه مقصد ایمیل کنند. توجه داشته باشید که در برخی مواقع اگر ریز نمرات به موقع به دست کمیته پذیرش نرسد، ممکن است درخواست پذیرش شما رد شود. بنابراین باید این پروسه را چندین هفته قبل شروع کنید.

5⃣ برنامه ریزی و آماده شدن برای آزمون ها

بسیاری از دانشگاه های کانادا و آمریکا، معمولا یک نوع آزمون استاندارد (GRE جنرال، سابجکت و یا GMAT ) از شما درخواست می کنند. بیشتر دانشگاه ها نمره حداقل GRE برای قبول پذیرش شما را تعیین نکرده و کسب نمره نسبتا خوب احتمالا شانس شما را بیشتر می کند اما نمره پایین تر از حد مورد نظر ممکن است باعث رد درخواست پذیرش شما شود. از قبل برنامه ریزی کنید و دائما به صورت آنلاین مراکز آزمون GMAT و GRE نزدیک به خود را به منظور آگاهی از تاریخ آزمون و مطابقت داشتن آن با ددلاین دانشگاه مقصدتان چک کنید. زودتر اقدام کنید تا اگر نمره پایین گرفتید بتوانید مجددا در آزمون شرکت کنید. در مرکز آزمون از شما خواسته می شود کد مربوط به موسسه یا دانشگاه انتخابی خود را ارائه داده و مشخص کنید که آیا میخواهید نمرات آزمون زبانتان برای آن دانشگاه ارسال شود یا خیر.

6⃣ در مورد دانشگاه انتخابی خود به خوبی تحقیق کنید

ممکن است از شما درخواست شود که در یک مصاحبه حضوری شرکت کنید تا مناسب بودن خود را برای تحصیل در دانشگاه انتخابی اثبات کنید. خیلی مهم است که برای تحقیق در مورد آن دانشگاه ، دانشکده ها و منابعش وقت بگذارید و آماده شوید تا بتوانید توضیح دهید که دانشگاه یا موسسه انتخابی، چگونه میتواند باعث پیشرفت شما در زندگی علمی و حرفه ای تان شده، دانش و مهارت های شما را تقویت کرده و در دستیابی به اهدافتان تاثیرگذار باشد. نشان دادن این که شما در مورد دانشگاه انتخابی خود به خوبی تحقیق کرده اید تاثیر مثبتی بر متقاعد ساختن کمیته پذیرش دارد. برای این کار باید شواهد محسوس درباره علاقه، تعهد و ابتکار عمل خود ارائه دهید.

ادمیشن و اخذ پذیرش تحصیلی

ادمیشن و اخذ پذیرش تحصیلی

نظر شما درباره این مطلب چیست؟
  • عالی 
  • خوب 
  • معمولی 
  • بد 
  • بی فایده 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: شما اجازه کپی برداری از مطالب این سایت را ندارید