بستن پنجره

نگارش SOP انگیزه نامه – نکاتی برای شروع نوشتن انگیزه نامه تحصیلی SOP

نگارش SOP انگیزه نامه

نگارش SOP انگیزه نامه – نکاتی برای شروع نوشتن انگیزه نامه تحصیلی SOP

به طور کلی میتوان گفت که بیشتر دانشگاه ها از شما انتظار دارند اطلاعات زیر را در انگیزه نامه خود بگنجانید:

 • چرا میخواهید در این رشته و در این مقطع تحصیل کنید؟
 • چه زمانی و چطور به این رشته علاقه مند شدید؟
 • چه تجربیاتی و بک گراندی در رشته تخصصی مورد نظر دارید؟
 • چرا فکر میکنید برای ادامه تحصیل در این رشته مناسب هستید؟ (به ویژگی های شخصیتی خود که با این رشته متناسب است اشاره کنید)
 • زمینه های تحقیقاتی مورد علاقه شما در آینده چیست؟ (این زمینه ها باید مرتبط با رشته مورد نظر باشد)
 • چرا دانشگاه و کشور مورد نظر را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟
 • برنامه و اهداف شما بعد از دریافت مدرک مورد نظر چیست؟

کمیته پذیرش به دنبال متقاضیانی هستند که دارای علایق پژوهشی دقیق و واضح باشند. چرا که این مسئله نشان می دهد که شما توجه زیادی به رشته مورد نظر دارید و تجربیاتی که داشته اید میتواند ایده ها و علایق شما را اثبات کند. همچنین باید نشان دهید که دانشجوی سخت کوش و متعهدی هستید.

یکی از نکات مهم در نگارش انگیزه نامه استفاده از جملات آغازین جالب توجه و غیرکلیشه ای هست. شروع انگیزه نامه با چنین جمله ای تاثیر زیادی در جلب توجه خواننده دارد و وی را ترغیب می کند که به خواندن انگیزه نامه شما ادامه دهد. به دو نمونه شروع انگیزه نامه در زیر توجه کنید:

نمونه اول:

I am applying for the Central European University, based on the reputation this University has in the academic community world-wide. I have also spoken to several alumni of your university. I am very interested in admission to the graduate program in Economics. I know that research programs in Economics are very diverse and this is the main reason why I prefer this university.

نمونه دوم:

Recent Moldovan government figures show an alarming 40% increase in mental illness among young people in the last ten years. These figures are just one more factor that persuades me that my choice of a career in neuroscience was the right one, and motivates me to study further at Ph.D. level in this field in order to help combat this serious problem.

نقاط ضعف نمونه اول:

خیلی عمومی هست و به صورت یک قالب است که نام هر دانشگاهی را میتوان در آن جایگزین کرد.

به هیچ یک از ویژگی های خاص دانشگاه مورد نظر اشاره نکرده و فقط به صورت کلی شهر جهانی آن را مدنظر قرار داده است. این جملات بسیار کلیشه ای بوده و برای خواننده جالب نیست.

نویسنده در مورد دلیل انتخاب اقتصاد در دانشگاه مورد نظر توضیح داده در صورتیکه بهتر بود صرف نظر از دانشگاه با پاسخ دادن به این سوال که چرا تحصیل در رشته اقتصاد برای او مهم است، شروع میکرد.

نقاط مثبت نمونه دوم:

اطلاعات خواننده را با یک جمله هشدار دهنده در مورد اقتصاد جلب کرده.

انگیزه نامه را با اشاره به شرایط موجود در دنیای واقعی آغاز کرده. سپس این اطلاعات کلی را به اطلاعات شخصی خود مرتبط کرده (شرایط موجود را به عنوان یکی از دلایلش برای انتخاب رشته اقتصاد معرفی کرده). این حالت نوشته نشان دهنده این است که متقاضی، به خوبی از ارتباط میان زندگی واقعی و دانشگاه آگاه است و قصد دارد آموخته های تئوری خود عملی کند.

 

 در حالت ایده آل شما باید انگیزه نامه خود را با اشاره به موضوعاتی چون نقش رشته مورد نظر در شرایط جامعه، یک واقعیت در مورد رشته مورد نظر و یا جزئیاتی درباره خاطرات مرتبط کودکی تان شروع کنید. سپس باید نشان دهید که موارد فوق، چگونه در انتخاب این رشته توسط شما تاثیر داشته اند. حتی میتوانید با نقل قولی از یک شخصیت بزرگ شروع کنید (البته با این شرط که مرتبط با رشته و زمینه تخصصی شما باشد)

برای نگارش جملات ابتدایی انگیزه نامه وقت زیادی بگذارید چرا که این اولین چیزی است که مخاطبان شما خواهند دید. در نتیجه اگر جملات ابتدایی کسل کننده، بی ربط، غیرعادی، غم انگیز و یا بدتر از همه این موارد، پر از اشتباهات گرامری و املایی باشد، یک تصویر منفی از شما در ذهن خواننده شکل میگیرد.

نگارش SOP انگیزه نامه نگارش SOP انگیزه نامه  نگارش SOP انگیزه نامه

نظر شما درباره این مطلب چیست؟
 • عالی 
 • خوب 
 • معمولی 
 • بد 
 • بی فایده 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: شما اجازه کپی برداری از مطالب این سایت را ندارید